Tel. podpora: (Po-Pia 8-15) +421 2 333 229 23
Patentoid Blog 5 + 1 tipov, ako vybrať meno firmy

5 + 1 tipov, ako vybrať meno firmy

04.07.2017

Máte skvelý nápad, ako rozbehnúť podnikanie. Skvelé. S tým súvisí aj názov vašej budúcej firmy. Pri výbere názvu by ste mali zohľadniť veľa okolností. Jednou z nich je aj možnosť registrovať názov ako ochrannú známku. Poďme sa pozrieť na niekoľko tipov, ako postupovať pri výbere mena firmy.

Než sa pustíte do vymýšľania

Nezáleží na tom, či sa do vymýšľania názvu pustíte sami alebo či to necháte na nejaké agentúre. Mali by ste mať na pamäti, že názov firmy, poťažmo produktu / služby, bude Vašu spoločnosť reprezentovať po celú dobu jej existencie. Spotrebiteľ sa práve často na základe toho, ako na neho daná značka pôsobí, rozhoduje vo výbere svojho budúceho dodávateľa. Aj z tohto dôvodu by mal byť názov dobre zapamätateľný. Ďalej sa môžete riadiť podľa nasledujúcich tipov.

Tip 1: Registrácia ochrannej známky

Majte na pamäti, že ak myslíte svoje podnikanie naozaj vážne, mali by ste uvažovať nad ochrannou známkou. A to nielen u názvu vašej firmy. Rovnako tak sa hodí chrániť názov výrobku alebo služby, prípadne slogan. Zároveň s tým súvisí aj ochrana logá, tvaru produktu alebo jeho obalu. Čo všetko si môžete registrovať ako ochrannú známku, sa dozviete v článku čo je ochranná známka.

Tip 2: všeobecný názov

Môžete sa stretnúť s tvrdením, že všeobecný názov sa nehodí pre názov firmy. Čo si predstaviť pod všeobecným názvom? Akékoľvek bežné slovo ako napríklad píla. Áno, vaša firma sa môže naozaj menovať Píla. Je tento názov vhodný ako názov firmy? Áno aj nie. Záleží na ďalších okolnostiach.

Dajme tomu, že vlastníte firmu, ktorá sa zaoberá spracovaním dreva. Preto názov Píla. Ak vezmeme to z hľadiska ochranných známok, tak tento názov naozaj nie je vhodný, pretože vám ho Úrad priemyselného vlastníctva ako ochrannú známku nepovolí zaregistrovať. Dôležitou podmienkou je, aby sa názov konkrétny alebo odlíšiteľný od konkurencie. Každá firma, ktorá spracováva drevo, je v podstate píla.

Ak by ale váš biznis bol zameraný na niečo iné, napríklad na výrobu a predaj ložísk, potom by už registrácia pravdepodobne možno bola. Registrácia ochrannej známky prebieha totiž do niekoľkých tried podľa niceského triedenia, teda triedenie podľa odborov, ktorú ochranná známka reprezentuje. Zoberme si príklad z praxe. Americká firma Apple (anglicky jablko) je registrovaná ochranná známka, hoci ide o bežný názov. Dôležité je však to, že sa firma nešpecializuje na predaj jabĺk ale na predaj smartphonov, počítačov a ďalšej elektroniky.

Tip 3: Meno zakladateľa

Veľakrát sa stretávame s tým, že firma je pomenovaná podľa zakladateľa. Nie každé meno je však vhodné pre názov firmy. Z často vyskytujúceho mená sa nikdy originálny názov nestane. Vďaka tomu môže byť názov i horšie zapamätateľný. Zvyčajne je tiež potrebné pridať do názvu i názov odboru, aby bolo jasné, v čom daná firma podniká. S takýmito názvami firiem sa stretávame najmä u remeselných odborov, prípadne právnických kancelárií, kedy spravidla firmu zakladal jednotlivec či dvojica osôb. Z hľadiska ochrannej známky môžete mať problém pri registrácii. Museli by ste zvoliť naozaj špecifické meno, ktoré by registráciou prešlo.

Tip 4: Zložený názov

Tento jav je obvyklý pri dvoch alebo viacerých zakladateľoch. Každý z nich chce mať v názve "kus seba". Kombináciou slabík z ich mien možno docieliť dobrého a zapamätateľného názvu. Mená zakladateľov však musí obsahovať vhodné slabiky, ktoré je zároveň potrebné vhodne poskladať. Vďaka tomu vznikne de facto novotvar, o ktorom sa zmieňujeme nižšie.

Tip 5: novotvary

Asi najlepším riešením pre názov firmy je vymysleniu nového slova - novotvaru. Jedine tak budete mať istotu, že sa jedná o naozaj originálne názov. Skvelým príkladom novotvaru, z ktorého sa stala veľmi silná značka, je napríklad najznámejší internetový vyhľadávač Google. Inšpiráciu pre tvorbu novotvaru môžete hľadať aj v cudzích jazykoch, napríklad v latinčine. Dôležité je, že pri tvorbe novotvaru máte istotu, že doména s rovnakým názvom bude voľná a zároveň budete s veľkou pravdepodobnosťou úspešní aj pri registrácii ochrannej známky.

Tip 6: Nezabudnite na doménu

Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek názov, mali by ste súčasne s tým registrovať aj doménu ideálne sa rovnakým názvom. Prečo? Pretože drvivá väčšina podnikania sa už nejakú dobu presúva na internet. A zistiť potom, čo zavediete novú značku, že niekto vlastní doménu s vaším názvom, nie je úplne ideálne. Často síce budete mať možnosť doménu odkúpiť, ale za akú cenu, to už je otázka druhá.

Kedy ochrannú známku registrovať?

Ak sa rozhodnete vašu značku chrániť, nemali by ste nad registráciou ochrannej známky otáľať.Ideálne je registrácia ešte pred vstúpením na trh.Jedine tak budete mať istotu, že prípadný spor s niekým, kto by na vašej značke parazitovať alebo ju inak poškodzoval, skončí vo váš prospech.Preto je vhodné po vymysleniu nového názvu vykonať rešerš, či náhodou váš názov už niekto neregistroval.Ak áno, mali by ste vymyslieť niečo nové.

Neviete, ako na registráciu ochrannej známky?Celým procesom vás prevedieme online.Stačí vyplniť tento formulár registrácia ochrannej známky.

Potrebujete registrovať ochrannú známku?
Využite našu službu registrácia ohranných známok.

Len za €275 bez DPH na obdobie 10 rokov.

  • Špecializovaní odborníci s viac ako 10 ročnými skúsenosťami
  • Všetko online bez nutnosti osobného stretnutia
  • Jednoduché vyplnenie online objednávky

Chcem svoju ochrannú známku

Viac informácií o registrácii Ochranných známok

Patentoid Copyright © 2024 Patentoid s.r.o.
Designed by Beneš & Michl