Tel. podpora: (Po-Pia 8-15) +421 2 333 229 23
Patentoid Blog Predaj ochrannej známky

Predaj ochrannej známky

19.10.2015

Práva k ochrannej známke sú majetkom, s ktorým je možné obchodovať. Poďme sa pozrieť, ako taký predaj prebieha.

Dôvod predaja

S ochrannou známkou môžete nakladať podľa ľubovoľného uváženia . Pokiaľ ju už nepotrebujete, napríklad ste daný produkt prestali vyrábať a k novému produktu alebo služby sa nehodí, môžete sa rozhodnúť známku predať. K predaju sa tak môžete rozhodnúť dobrovoľne.

Ďalšie a menej príjemnou možnosťou (pre predajcov) je predaj na príkaz správcu insolvenčný podstaty. Ochranná známka je totiž majetkom spoločnosti a často má vysokú cenu. Môže teda poslúžiť aj k úhrade záväzkov.

Prevod ochrannej známky

Prevod ochrannej známky z vlastníka (predajca) na nadobúdateľa (kupujúceho) je prejavom vôle strán. Úrad priemyselného vlastníctva nijako neskúma obsah dohody a v tomto smere do predaja nijako nezasahuje. Úradu sa nemusí dokladať ani prevodné zmluva, postačí iba podpísaný formulár s potvrdením o prevode. Žiadosť o zápis v registri je následne oprávnená podať ktorákoľvek zo zmluvných strán.
Súčasťou žiadosti musí byť doklad alebo potvrdenie o prevode. K žiadosti nie je potrebné overený podpis a možno ju podať i online.

 V pomerne nedávnej histórii sa predávala pre Čechov relatívne známa ochranná známka OP Prostějov Profashion. K predaju bola využitá elektronická aukcia. OP Prostějov Profashion sa nakoniec koncom roka 2013 vydražil za 790 000 Kč.

Predaj známky a DPH

Predaj ochrannej známky je ako predaj akéhokoľvek iného majetku, či tovaru. Ak ste teda platiteľ DPH, všetko sa riadi rovnako, akoby ste predávali akýkoľvek iný produkt - teda k danej cene pripočítate platnej DPH.

 Pri predaji OZ do zahraničia sa opäť uplatňujú rovnaké pravidlá ako pri predaji produktu.

Ak chcete pomôcť s predajom ochrannej známky, neváhajte nás kontaktovať.

Patentoid Copyright © 2024 Patentoid s.r.o.
Designed by Beneš & Michl